EĞLENCE SALONU

Gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirebileceğiniz zengin eğlence alternatifleri ile size eğlenirken spor yapma avantajını sunuyor. Kaliteli bir yaşam fırsatından faydalanmanız için perşembe günleri hariç haftanın hergünü hizmet vermektedir. Günün yorgunluğunu sevdiklerinizle geçirebileceğiniz tesisimizden tüm üyelerimiz faydalanabilir.

Bilardo

Bilardonun en önemli unsurlarının başında gelir duruş-tutuş-vuruş hareketleri, masa içinde topların dağılımına ve duruşun çeşitliliğine göre farklılıklar arz etmektedir.

Duruş

Genel olarak ayakların vücudun ve kolların pozisyonu olarak tanımlayabiliriz. Önce ayakların pozisyonu ile başlayalım. Sağ elini kullananların sol ayak ve sağ ayak arası 30-40 cm aralık ve 45 derece veya buna yakın açıda olması bununla beraber sol ayağın pozisyonuna bakar istikamette olması gerekir. Bacaklarda kasılma veya gerilme olmayacak şekilde rahat, vücudun ağırlığı da iki ayak üzerinde olmalıdır. Sol el kullananlar bu işlem tam tersini yapmalıdırlar. Sol kolumuzdan ve beli kırmadan masaya uzanmalı, kol çok gergin olmayacak şekilde birşey alıyormuşçasına uzatılmalıdır. Istakanın konumu; Vücuda çok yakın olmamakla beraber iki kaşımızın ortasında ve burun ile paralel olmalı. Çenemizden 15-20 cm arası bir uzaklık sağlanmalıdır.

Tutuş

Sol ve sağ elin genel olarak kullanımı doğrultusunda bir takım hareket bütünüdür. Sol el avuç içi masaya yapışacak şekilde masaya yerleştirilir. İşaret parmağı ile baş parmak bir kafes şeklinde tutulur. Oluşturulan kafes içinde ıstaka aşırı çıkartılmamalı, çok gevşekte bırakılmamalıdır. Oluşturulan kafes vuruş şekline göre değişir (sırt-kleps-normal vuruş vb) öte yandan sol kolun düzlüğü bozulmamalıdır (dirsekten itibaren kırma vb)

Vuruş

Vuruşun en önemli öğesi ıstakanın gidip gelme hareketidir (limage). Bunun sonucu olarak ıstakayı tutan sağ kolun dirsekle 90 derece açı yapması, sağ elin ıstakayı ağırlık noktasından kavraması, sağ omuzdan hareketsizlik limagein düzgün olmasındaki temel şartlardır.

Masa Tenisi

Bir masanın iki tarafındaki sporcuların ellerindeki raketler yardımıyla küçük bir topu, masanın ortasında gerilmiş ağ üzerinden karşı tarafa atmaya çalıştıkları spor dalıdır. Yoğun dikkat gerektiren sporların başında gelen masa tenisi, kişiye gelişmiş bir refleks özelliği kazandırır. Bireylerin kendi fiziksel özelliklerini kullanarak fizyolojik ve psikolojik gerginlikten kurtulabilmesinde ve serbest zamanını değerlendirmede eğlenceli bir aktivitedir.

Masa Tenis Terimleri :

Backhand: Raketin dış tarafıyla yapılan vuruş.
Forehand: Raketin iç tarafıyla yapılan vuruş.
Kesme: Topun kuvvetli backspin (geriye doğru dönme hareketi) ile karşı tarafa gitmesi. Masaya yakın veya uzak konumdan yapılabilen bu vuruşta top rakibin raketine değdiği anda aşağıya (file dibine) doğru gitme eğilimi gösterir.
Spin: Topun dönmesi.
Bireylere kazandırdığı özelliklere bakacak olursak; çabuk ve doğru karar verebilme, moral ve iradenin gelişmesi, uzun süreli dikkat ve oyuna yoğunlaşma becerilerinin gelişmesini sağlar.
Zamanlama (topa vuruş anı) Top yükselirken
Top zıplama noktasının en üst noktasındayken
Top düşüşe geçtiğinde
Güç ve Falsonun uygulanması (top ve falso ne zaman uygulanmalı)
Güç vuruşu ileriye doğru hareket eden bir raket topa vurduğu zaman olur. Bunun bir örneği topu raket üzerinde zıplatmak için topa vurma şeklidir. Sürtme vuruşu raketle topu fırçalayarak vurulması ile olur.
Çoğu vuruş güç ve sürtme vuruşlarının karışımıdır.